Med gradestokken på 13 kuldegrader føltes det veldig riktig å hente frem min nye slowcooker i dag. Typisk suppesøndag.
Hva har vi i skapet?
I kjøleskapet fant jeg kylling, bacon, gulrøtter og selleri. Med poteter, løk, hvitløk, timian, chili, salt, pepper og kyllingkraft fra skapet, endte dette med en helt herlig kyllingsuppe på en kald søndag i januar. Perfekt etter en skitur eller på en lat søndag. Det beste av alt – den lager seg nesten av seg selv.
Kyllingsuppe i slowcooker
Ingredienser:
1 pk bacon
3 kyllingfileter
6 gulrøtter
4 selleristenger
4 stk poteter
1 løk
2 fedd hvitløk
1 liter kyllingkraft
1 ss margarin
1 1/2 ts timian
1/2 ts tørket chili
2 ts salt
1 ts pepper
Slik gjør du:
Stek bacon og del i biter.
Ha margarin i en stekepanne, del opp løken i biter og fres et par minutter sammen med hvitløken. Legg alt i slowcookeren og legg kyllingen på topp.
Del potetene i tynne skiver, gjerne med en mandolin. Legges over kyllingen.
Del opp gulrøttene i skiver og ha over potetene.
Hell kyllingkraften over og ha i timian, chili, salt og pepper.
Sett slowcookeren på high, og la den putre i vei så lenge som mulig – gjerne åtte timer. Smak til underveis med krydder og kyllingkraft.
Server med flatbrød og nyt.